PREKOGNICE

Výklad z karet

nové příběhy
 


Cenová reforma…


Když jsem slyšel výrok ministryně Novákové: „Češi si za drahá mobilní data mohou sami, málo je kupují“, řekl jsem si, že v jednom má pravdu. Češi si mohou za vše sami, i za to že mají takovou ministryni.
Jídlo je drahé?, málo se nakupuje. Energie je drahá?, hodně se šetří. Služby jsou předražené?, co Čech, to kutil a „udělej si sám“. A tak bych mohl pokračovat do ukončení světa. Vše je o hamižnosti těch, kteří řídí tento svět, potažmo Českou republiku. Nechápu, že někomu nestačí miliardy k životu. Může mě někdo přesvědčit o tom, proč potřebuje například prezident republiky, euro poslanec, generální ředitel ČT, a jiných korporací od ČEZu až po „prezidenty“ různých institucí, půl milionové a vyšší měsíční platy a miliónové roční odměny? Jak řekl Platón: „Demokracie - vláda lůzy - je podřízením rozumu vášni.“ Nebo „Nejděsivější slova, jaká v angličtině jsou: Jsem z vlády a přišel jsem pomoct.“ Ronald Reagan. Já si myslím, že nejenom v angličtině.
A co to udělat obráceně. Upravit platy všem, kteří pobírají nehorázné odměny v poměru max. dvou průměrných platů, ostatním nechat tedy platy jaké jsou, nechte důchody, jaké jsou a řekněte si, „miláčku, letos žádný nový mercedes, žádná exkluzivní dovolená za milión“. A udělejte cenovou reformu. Jak? Podobně jako v roce 1953 u měnové reformy, kdy se koruna znehodnotila ze dne na den. Ale co to obrátit. Snižte všechny ceny a výrobu 1:50 a máte vystaráno. Lidé budou více nakupovat a tím se nastartuje ekonomika. Relativně všechno co existuje, mohu vyrobit a také pořídit za sníženou hodnotu, za sníženou cenu. V dnešní době, připomínám, že už žijeme ve 21. století, kdy například elektrické spotřebiče mají oproti minulosti, o stovky procent sníženou spotřebu elektrické energie, se výroba energie neustále zdražuje. A proč to tak je? Nynější vývoj je dílem mnoha jevů, včetně zbytečně vysokých marží některých prodejců a liknavosti, a světe, div se, politiků. A protože je to začarovaný kruh, kdy jeden si řekne, „potřebuju nový bazén s vyhřívanou vířivkou“, tak zdražím moje služby, výrobu o pár procent. Ten druhý, který je závislý na prvním, musí automaticky zdražit také, až se uzavře celý cyklus, který se po čase opět opakuje zdražením, protože nějaký hamižník, bude potřebovat lepší kondom. (dobrá zpráva je, že se aspoň nebude více rozmnožovat).
Dík stále stoupající produktivitě zajišťované zaváděním technických a technologických postupů by normálně docházelo k deflaci. Inflace je způsobována monetární a fiskální politikou. Česky řečeno, tisknutím peněz a činností politiky zorganizované centrální bankou. Proč potřebují více peněz? Na to mají ekonomové mnoho scestných blábolů a vysvětlení. Nejpoužívanější nesmysl je, že se tak zvyšuje ekonomický růst. Je to pyramida, politik, pracující, důchodce, žebrák. Mnoho zákonů je zbytečných, většina doslova pitomých a zavádějících, některé nesmyslné až zločinné, viz exekutorské přehmaty. Nikdo nenese osobní zodpovědnost, neexistuje selekce, která by vyřazovala neschopné, nebo hloupé. Hlavní viník je politik, který si je vědom toho, že se dostal do postavení ne dík nějakým vlastnostem, nebo zásluhám. Politický úspěch je hlavní věc. Bičem jsou daně, poplatky a zadlužování (které nemusí splácet, po mě potopa!). Proto je důležité mít více peněz. Zdražování je způsobeno činností spikleneckých skupin, finančníků nebo jim podobných, ale také chamtivostí a rozumovou omezeností lidí, kteří vládnou společnosti a momentálně si říkají politici. Řešení je opravdu jednoduché a jediné. Přistřihnout křídla těm, kdo otevírají stavidla zadlužování státu a tisku nových peněz, a zvolit politiky kteří budou upřednostňovat malé daně. EU, jedna z nejhorších institucí od neandrtálce. Je nutné, okamžitě z EU vystoupit, pokud chceme žít normálně a ne podle blbých nařízení primitivních, neschopných politiků v EU.
„Kdo nás nutí násilím, jako by nás zbavoval našich práv, a my ho proto nenávidíme. Jako dobrodince však milujeme ty, kdo nás umějí přesvědčit.“ Sokrates
„Politika je jedinou profesí na světě, pro kterou nepotřebujete žádnou kvalifikaci.“ Osho, indický mystik
„V našem století hrozí, že nemorálnost v politice povede k planetární katastrofě. Kdysi byla touha po morálce v politice a po bezpodmínečné úctě k lidským právům jen krásným snem, dnes je to poslední naděje lidstva.“ Lev Zinovjevič Kopelev